Kauza Luštěnice

    O pomoc požádala spolek Šarpej v nouzi z.s. 30.11.2017 starostka obce Luštěnice. Obrátila se na nás ohledně odebrání a následného umístění více jak dvaceti psů rasy Šarpej a Český teriér, kteří zůstali bez jakékoli péče v rodinném domě se zahrádkou poté, co se majitelka Věra O. nechala odvést Záchranou službou na psychiatrii. Paní Věra O., bývalá uznávaná chovatelka, se téměř po týdenní hospitalizaci obrátila na PČR s žádostí o pomoc se psy. PČR kontaktovala starostku obce, která požádala o pomoc náš spolek. Obec Luštenice bezmála rok opakovaně podávala stížnost na paní Věru O., ve které byla vyjádřena obava z týrání a zanedbání péče o psy. Stížnost obdržela jak PČR, tak i KVS, žádné pochybení nebylo shledáno.

   Do Luštěnic jsme s dobrovolníky dorazili v pátek 1.12.2017 ve večerních hodinách, to co jsme viděli na místě bylo otřesné. V domě se nacházelo jedenáct zubožených psů, kteří se do tohoto stavu nedostali za týden. Psi měli volný vstup na dvůr i do domu. Celý dvůr i vnitřek domu pokrývaly výkaly, všude byl neskutečný smrad. V domě se nacházela mrtvá štěňata a jeden dospělý pes. Psi na místě byli vyhublí, měli po sobě jizvy, čerstvé i staršího data, byli zanedbání, špinaví a vyděšení. 

   Naložili jsme postupně všechny psi, kteří se na pozemku nacházeli a rozvezli jsme je do dočasných péčí. V obecním kotci se nacházela ještě jedna fenka, která měla po opakovaných rvačkách natržené ucho a po těle velké množství tržných ran. Někteří psi byli ještě večer ošetření veterináři, jiní putovali k veterináři hned další dny. Celkově bylo přímo z místa odebráno jedenáct psů, další tři psi a čtyři štěňata byli odebráni v dalších dnech z útulku. Spolek pod svá křídla přijal také šest Českých teriérů, které paní Věra O. vlastnila.

   Po veterinárním vyšetření byly u psů zjištěny záněty uší a očí, záněty močových cest, močové kameny, celkové vyčerpání organismu, dlouhodobé hladovění (dospělí psi měli od 5 kg do 11 kg), špatný stav srsti a chrupu, přerostlé drápy. U jednoho psa byl diagnostikován ušní svrab, u dalšího pak parvoviróza. Jedno z odebraných štěňat pár dní po odebrání zemřelo, stejně tak svůj boj prohrála i jedna maličká fenečka, která zemřela na chronické selhání ledvin. 

   Celkově zůstalo spolku v péči třináct psů a tři štěňata rasy šarpej a 6 teriérů. Všichni psi se léčí z "úžasné" péče paní Věry O. u svých dočasek. Na paní Věru O. bylo podáno trestní oznámení, vše je stále v řešení. Naše zákony bohužel vždy nefungují tak jak by měly a tak se může stát i to, že by se psi mohli vrátit zpět k paní O., což spolek v žádném případě nechce dopustit. 

   Až se spor s paní Věrou O. vyřeší, všichni pejsci z dočasných péčí půjdou do nových domovů, kde se budou mít lépe než v domě hrůzy. Jen doufejme, že naše úřády budou konat tak jak mají.